Máte 18 alebo viac rokov?

Tieto sekcie sú určené iba pre návštevníkov starších ako 18 rokov. Prosíme potvrďte svoj vek.

Táto webová stránka používa súbory cookies. Viac informácií nájdete v dokumente Ochrana osobných údajov.

© 2018 VÍNO MRVA & STANKO, a.s.,

O nás

V dobe, keď trh i celá spoločnosť ešte len hľadali cestu k dobrému vínu, predstavila firma Mrva&Stanko slovenské víno ako moderný nápoj. Víno ako obraz dynamickej krajiny, ktorá je schopná ponúknuť Európe až neobvykle odrodovo čisté víno. Víno harmonické v chuti i vôni, ľahučké ako vánok, plné mladistvej sviežosti, jasu a dovtedy takmer neznámych ovocných tónov, to bola jasná výzva všetkým starým typom vín. Trh spozornel, ľudia ochutnali niečo nové. Bolo to víno, ktoré symbolizovalo zmenu.

4x
vinárstvo roka
23
rokov na trhu
500+
ocenení
Vinárstvo roka 2019
Vinárstvo roka 2013
Vinárstvo roka 2010
Vinárstvo roka 2009
Mrva & Stanko

Mrva & Stanko

Sortiment tvoria výlučne akostné vína s prívlastkom, akostné odrodové vína a značkové vína z pätnástich preferovaných odrôd hrozna. Pôvodnosť a novosť, ktoré sú pre Víno Mrva&Stanko príznačné od začiatku, vyjadruje aj logo firmy. Je ním list viniča ako symbol toho, že o víne sa rozhoduje vo vinici. Súčasťou loga je faksimile podpisov Vladimíra Mrvu a Petra Stanka, ktorí nimi garantujú jedinečnú kvalitu svojho vína.

História

Spoločnosť Víno Mrva&Stanko vznikla v roku 1997. Založili ju dvaja priatelia: Peter Stanko, ktorý sa úspešne venoval reklame, a Vladimír Mrva, vinár s medzinárodnými skúsenosťami. 

Na konci dvadsiateho storočia obrodené Slovensko hľadalo cestu k modernému vínu. Vinárstvo Mrva&Stanko ponúkla nápoj, po ktorom spoločnosť túžila. Predstavilo odrodovo čisté, ľahké a svieže vína, prekvapujúce jasom a priehrštím ovocných tónov. Dokonalá harmónia v chuti a vôni, k tomu moderný dizajn fliaš ostro kontrastovali s dobovými ťažkými vínami. V predvečer milénia ľudia ochutnali víno, ktoré sa stalo symbolom zmeny.

Prvých 12-tisíc fliaš vyrobila spoločnosť v malej rodinnej pivnici v Zelenči pri Trnave. Rýchlo rastúci dopyt si vynútil väčšie priestory. Pokým firma nevybudovala moderné vinárstvo, produkovala víno v prenajatých družstevných pivniciach – vo Voderadoch a Mojmírovciach. Nový závod hľadiaci z okraja Trnavy k vínorodým Malým Karpatom bol otvorený v roku 2004.

Zobraz viac

Vinohrady

Kvalita vína sa rodí vo vinohrade. Krásu vína vytvárame spoločne s vinohradníkmi. Rez viniča, prebierka úrody a množstvo iných detailov, ktoré rozhodujú o tom, ako víno zažiari v pohári, je výsledkom zdokonaľujúcej sa súhry vinohradníkov s vinárstvom. Víno Mrva&Stanko ako nerozdielne dielo vinohradníka a vinára sprístupnilo Slovensku jeho najkrajšie vinohrady.

Malokarpatská vinohradnícka oblasť
Vína z Malokarpatskej vinohradníckej oblasti reprezentujú vinohrady Karola Braniša  v Dolných Orešanoch a PD  Čachtice. Dolnoorešiansky terroir tvorí Rizling rýnsky, Rizling vlašský a Veltlínske zelené, červené reprezentuje Modrý Portugal a Frankovka modrá. Poloha čachtickej vinice sa prirovnáva k Burgundsku či Chablis.  Pochádza odtiaľto Chardonnay, Rulandské sivé, Sauvignon, Tramín červený a z červených vín Pinot noir a najnovšie Dunaj. 
Nitrianska vinohradnícka oblasť
Z Nitrianskej vinohradníckej oblasti má pôvod na spraši urodený Rizling rýnsky, Chardonnay a Müller Thurgau z PD Mojmírovce. Odtiaľto je i Cabernet Sauvignon. Vinicu vo Vinodole reprezentujú zasa Rizling rýnsky, Rulandské sivé, Sauvignon, Tramín červený a Cabernet Sauvignon (rosé) s Frankovkou modrou.
Južnoslovenská vinohradnícka oblasť
Južnoslovenská oblasť to je na jednej strane PD Strekov a Veltlínskym zeleným a Cabernetom Sauvignonom, na druhej strane vinohradníctvo KTJ  Parmel v Kameníne so Chardonnay a Rulandským sivým plus Cabernetom Sauvignon a Frankovkou modrou.
Stredoslovenská vinohradnícka oblasť
Stredoslovenská vinohradnícka oblasť a jej sopkami formované vinohrady zastupujú vína z PD Kosihovce, a to Rizling Vlašský, Rulandské biele a Frankovka modrá.

Odrody

Vína pochádzajú z tradičných a pestovateľsky osvedčených odrôd viniča, ale i z nových moderných odrôd. Poskytujú hrozno s vyváženým pomerom aromatických látok, cukru a kyselín, ktoré sa pri správnej technológii spracovania premietajú do senzorických vlastností vína. Firma preferuje nasledovné odrody:

Chardonnay
patrí medzi moderné odrody, o ktoré prejavujú pestovatelia zvýšený záujem. Je vhodné na výrobu barikových vín. Poskytuje plné, harmonické vína s výrazným odrodovým buketom. Víno má elegantnú zlatožltú farbu jemných odtieňov. V chuti je elegantné, s pikantnými kyselinkami a decentnou dochuťou. Spĺňa požiadavky aj najnáročnejších milovníkov vína a je vhodné na slávnostné príležitosti.
Cabernet Sauvignon
táto svetová odroda sa u nás pestuje najmä v lokalitách s hojnosťou tepla a slnečného svitu. Víno má tmavú rubínovočervenú farbu a vyznačuje sa výrazným odrodovým charakterom. Má zvláštnu arómu, v ktorej cítiť fialky, čierne ríbezle, biele korenie, ale aj praženú kávu. Vína majú vysoký obsah tanínov. Vyzrievaním v barikových sudoch, ale aj vo fľašiach, sa kvalita tohto výnimočného vína zreteľne zvyšuje.
Frankovka modrá
patrí u nás k najrozšírenejším odrodám na výrobu červených vín. Víno z dobre vyzretého hrozna má intenzívnu červenú farbu s modrým odtieňom. Vyniká špecifickým odrodovým charakterom a vo vôni cítiť kôstkové a bobuľové ovocie. Chuť vína je výrazne ovocná, príjemne korenistá s ambicióznymi trieslovinami a dlhou intenzívnou dochuťou. Pre svoje kvality a atraktívny vzhľad sa stáva ozdobou sviatočných stolov.
Rizling vlašský
na Slovensku je druhou najrozšírenejšou odrodou. S Rizlingom rýnskym nemá žiadny príbuzenský vzťah. Víno má zelenožlté farebné odtiene a výraznejšiu vôňu viničného kvetu. Chuť vína je vyrovnaná so šťavnatou kyselinkou. Aj staršie ročníky si uchovávajú vynikajúcu kvalitu.
Rulandské šedé
odroda je známa pod názvom Pinot gris či Burgundské sivé. Vhodná je najmä na výrobu akostných vín s prívlastkom. Víno má svetložltú farbu so zlatistým odtieňom a bohatým buketom. Chuť vína je extraktívna, komplexná, s výraznou štruktúrou šťavnatých kyselín, s dlhou dochuťou a celkovo elegantnou noblesou. Je to víno pre slávnostné príležitosti.
Sauvignon
patrí medzi odrody predurčené na výrobu vysokokvalitných vín. Víno má elegantnú žltozelenú farbu a neopakovateľný buket. Vonia po žihľave, pokosenej tráve a v jeho aróme často cítiť aj vinohradnícke broskyne. Vďaka vyššiemu obsahu kyselín si aj po rokoch zachováva sviežosť.
Tramín červený
vzácna odroda, ktorá poskytuje vína s nezvyčajným buketom, vysokým obsahom extraktívnych látok a alkoholu. Víno má zlatistú farbu, okúzľujúcu vôňu šípových ruží, medových plástov a nektáru. V chuti je lahodné, so sladko korenistými tónmi, nádhernými ovocnými kyselinkami a vynikajúcou dochuťou.
Rizling rýnsky
patrí medzi tradičné odrody pestované na Slovensku. Poskytuje víno bledožltej farby, korenisté, plnej sviežej vône, evokujúcej kvet lipy. Jeho chuť je výrazná, s pikantnými kyselinkami a decentnou dochuťou. Je vhodné na archiváciu.

Technológia

Od roku 2004 sa víno vyrába v novom vinárskom závode vybavenom najmodernejšou technológiou. Ani s najprogresívnejším vybavením nie je profesionálna výroba vína jednoduchý proces. Pracovníci firmy musia okrem jej ovládania poznať biotechnológie i mikrobiológiu, aby vedeli správne zvoliť vhodný spôsob spracovania hrozna. Samozrejmý je cit pre víno v každej etape jeho výroby.

Biele vína
Biele hrozno sa spracúva s veľkou pozornosťou. Najprv sa odstopkuje, potom šetrne vylisuje. Mušty sa odkalia a nasleduje riadené kvasenie. Víno zrie v antikorových tankoch pri nízkych teplotách, aby sa zachovali aromatické a buketné látky, ktoré sú typické pre severnú vinohradnícku oblasť, v ktorej sa nachádza Slovensko.
Červené vína
Červené vína sa po odstopkovaní nakvášajú vo vinifikátoroch, kde pri kontrolovanej fermentácii dochádza k macerácii nielen farbiva, ale aj tanínov a buketných látok. Po vylisovaní  nastáva proces tzv. jablčno-mliečnej fermentácie a následne vyzrievanie v drevených sudoch.
Ružové vína
Ružové víno sa vyrába z Cabernetu Sauvignon a Frankovky modrej. Hrozno sa jemne lisuje bez predchádzajúceho nakvášania, čím budúce víno získava jemnú ružovú farbu a celé spektrum nádherných aromatických látok.

Potrebujete poradiť?

+421 (0) 33 59 147 14
vinoteka@mrvastanko.sk