Odrody

Spoločnosť Víno Mrva & Stanko má každoročne v ponuke približne pätnásť až dvadsať druhov vína špičkovej kvality s výrazným odrodovým charakterom.

Vína pochádzajú z tradičných a pestovateľsky osvedčených odrôd viniča, ale i z nových moderných odrôd.
Poskytujú hrozno s vyváženým pomerom aromatických látok, cukru a kyselín, ktoré sa pri správnej
technológii spracovania premietajú do senzorických vlastností vína. Firma preferuje nasledovné odrody:

Chardonnay – patrí medzi moderné odrody, o ktoré prejavujú pestovatelia zvýšený záujem. Je vhodné na výrobu barikových vín. Poskytuje plné, harmonické vína s výrazným odrodovým buketom. Víno má elegantnú zlatožltú farbu jemných odtieňov. V chuti je elegantné, s pikantnými kyselinkami a decentnou dochuťou. Spĺňa požiadavky aj najnáročnejších milovníkov vína a je vhodné na slávnostné príležitosti.

Cabernet Sauvignon – táto svetová odroda sa u nás pestuje najmä v lokalitách s hojnosťou tepla a slnečného svitu. Víno má tmavú rubínovočervenú farbu a vyznačuje sa výrazným odrodovým charakterom. Má zvláštnu arómu, v ktorej cítiť fialky, čierne ríbezle, biele korenie, ale aj praženú kávu. Vína majú vysoký obsah tanínov. Vyzrievaním v barikových sudoch, ale aj vo fľašiach, sa kvalita tohto výnimočného vína zreteľne zvyšuje.

Frankovka modrá – patrí u nás k najrozšírenejším odrodám na výrobu červených vín. Víno z dobre vyzretého hrozna má intenzívnu červenú farbu s modrým odtieňom. Vyniká špecifickým odrodovým charakterom a vo vôni cítiť kôstkové a bobuľové ovocie. Chuť vína je výrazne ovocná, príjemne korenistá s ambicióznymi trieslovinami a dlhou intenzívnou dochuťou. Pre svoje kvality a atraktívny vzhľad sa stáva ozdobou sviatočných stolov.

Rizling rýnsky – patrí medzi tradičné odrody pestované na Slovensku. Poskytuje víno bledožltej farby, korenisté, plnej sviežej vône, evokujúcej kvet lipy. Jeho chuť je výrazná, s pikantnými kyselinkami a decentnou dochuťou. Je vhodné na archiváciu.

Rizling vlašský – na Slovensku je druhou najrozšírenejšou odrodou. S Rizlingom rýnskym nemá žiadny príbuzenský vzťah. Víno má zelenožlté farebné odtiene a výraznejšiu vôňu viničného kvetu. Chuť vína je vyrovnaná so šťavnatou kyselinkou. Aj staršie ročníky si uchovávajú vynikajúcu kvalitu.

Rulandské šedé – odroda je známa pod názvom Pinot gris či Burgundské sivé. Vhodná je najmä na výrobu akostných vín s prívlastkom. Víno má svetložltú farbu so zlatistým odtieňom a bohatým buketom. Chuť vína je extraktívna, komplexná, s výraznou štruktúrou šťavnatých kyselín, s dlhou dochuťou a celkovo elegantnou noblesou. Je to víno pre slávnostné príležitosti.

Sauvignon – patrí medzi odrody predurčené na výrobu vysokokvalitných vín. Víno má elegantnú žltozelenú farbu a neopakovateľný buket. Vonia po žihľave, pokosenej tráve a v jeho aróme často cítiť aj vinohradnícke broskyne. Vďaka vyššiemu obsahu kyselín si aj po rokoch zachováva sviežosť.

Tramín červený – vzácna odroda, ktorá poskytuje vína s nezvyčajným buketom, vysokým obsahom extraktívnych látok a alkoholu. Víno má zlatistú farbu, okúzľujúcu vôňu šípových ruží, medových plástov a nektáru. V chuti je lahodné, so sladko korenistými tónmi, nádhernými ovocnými kyselinkami a vynikajúcou dochuťou.

 

vina